۲۲۳۷۴۰۶۰ (۰۲۱)تماس با ما
0آیتم (s)

شما هیچ آیتمی در سبد خریدتان ندارید.

Product was successfully added to your shopping cart.
بررسی تخصصی گروپ ست Shimano Deore و Shimano Deore XT

کدام مجموعه برای شما مناسب است؟

هنگامی که صحبت از نسبت کیفیت به قیمت به میان می آید، Shimano Deore یکی از بهترین انتخاب هاست، در حالی که Deore XT با محصولات گران قیمتی از قبیل XTR یا SRAM X.0 رقابت می کند. قیمت باعث جذابیت بسیار این دو مدل می شود، اما چه تفاوت هایی بین این دو وجود دارد؟ در این مقاله با مقایسه وزن اجزا، عملکرد و همچنین قیمت آنها، به منظور نتیجه گیری در این مورد که کدام گزینه با توجه به نیازهایتان بهترین انتخاب است، به این پرسش پاسخ خواهیم داد.

Deore یک محصول کلاس متوسط از کارخانه ژاپنی است که همانند Deore XT، هنگامی بهترین عملکرد خود را به نمایش می گذارد که در دوچرخه سواری کراس کانتری، رقابت های المپیک و یا ماراتن از آن استفاده شود. با این حال، طبق توصیه شرکت شیمانو، مدل XT برای دوچرخه سواری کوهستان یا استقامتی نیز مناسب است که با توجه به وزن و عملکرد آن، پیشنهادی آگاهانه به نظر می رسد. در ادامه به بررسی تخصصی هر یک از اجزای این دو گروپ ست و مقایسه آنها می پردازیم.

طبق قامه (Crankset)

هر دو مدل با ۲ و ۳ طبق در بازار موجود هستند. طراحی طبق ها به گونه ایست که زنجیر به راحتی و بدون صدا بر روی آن ها حرکت می کند. البته قابل ذکرست که عملکرد طبق قامه در XT اندکی بهتر است. از نقاط ضعف Deore می توان به پوشش به کار رفته بر روی آن اشاره کرد. این پوشش اگر در معرض دوچرخه سواری های چالش برانگیز مانند مسیرهای کوهستانی و گل آلود قرار گیرد، در برابر خراش مقاوم نبوده و این نقص به راحتی بر روی بدنه ی طبق قامه قابل رویت است. طبق ادعای شرکت سازنده، قامه XT سفت تر بوده و موجب انتقال توان بهتری می شود.
اگر بخواهیم نگاهی دقیق تر به وزن این دو گروه داشته باشیم، خواهیم دید که Shimano Deore FC M590 وزنی برابر ۹۳۰ گرم دارد، در حالی که Shimano XT M782 به همراه توپی تنه (Bottom Brackets) وزنی برابر ۸۱۰ گرم دارد. درباره تفاوت قیمت نیز، XT قیمت بیشتری نسبت به Deore دارد. در یک نگاه کلی و با در نظر گرفتن قیمت، کیفیت و عملکرد طبق قامه، انتخاب ما Shimano Deore خواهد بود.

بررسی تخصصی گروپ ست Shimano Deore و Shimano Deore XT

برای آشنایی بیشتر در خصوص انواع طبق قامه ، مقاله معرفی و آشنایی با انواع Groupset ( بخش انواع طبق قامه ) را مطالعه فرمایید

سردنده (Shifter)

همانطور که انتظار می رود، Deore XT از نظر کیفیت مواد بهتر است، عدم به کارگیری صفحه نمایش برای نشان دادن دنده ای که استفاده می کنید موجب شده تا وزن نهایی محصول سبک تر شود.
در مورد وزن، سردنده Shimano XT با ۲۷۸ گرم، ۳۰ گرم کمتر از مدل های Deore است. به همین خاطر قیمت Deore XT تقریبا دو برابر Deore است.

بررسی تخصصی گروپ ست Shimano Deore و Shimano Deore XT

برای کسب اطلاعات بیشتر د رمورد تعداد ‌دنده در دوچرخه و نحوه تغییر آن می توانید مقاله مربوط به آموزش نحوه استفاده صحیح از دنده دوچرخه را مطالعه فرمایید

خودرو (Sprocket Cassette)

خودروهای Deore XT برای تعویض سریعتر دنده طراحی شده اند و در مقایسه با Deore دارای ساختار یکدست تری هستند. با این وجود اختلاف وزن آن ها تنها ۱۰ گرم است، Deore XT ۳۵۰ گرم و Deore ۳۶۰ گرم وزن دارد، در حالی که اختلاف قیمتشان بسیار بیشتر بوده و XT گران تر از Deore است. هر دو محصول دارای چرخ دنده های ۱۰ سرعته ۱۱-۳۶ هستند.

بررسی تخصصی گروپ ست Shimano Deore و Shimano Deore XT

برای آشنایی بیشتر در خصوص خودرو ، مقاله معرفی و آشنایی با انواع Groupset ( بخش خودرو ) را مطالعه فرمایید

طبق عوض کن (Front Derailleur)

طبق عوض کن Deore XT روان تر و سریعتر عمل می کند و از آنجا که اختلاف قیمت بین دومدل ناچیزست، شما باید به دنبال محصولی برتر باشید. XT از لحاظ وزنی نیز بهتر از Deore است، ۱۴۸ گرم در مقابل ۱۶۲ گرم.

بررسی تخصصی گروپ ست Shimano Deore و Shimano Deore XT

برای آشنایی بیشتر در خصوص انواع طبق عوض کن ، مقاله معرفی و آشنایی با انواع Groupset ( بخش طبق عوض کن ) را مطالعه فرمایید

شانژمان (Rear Derailleur)

اگر بخواهیم نگاهی تخصصی به تفاوت های شانژمان Deore و Deore XT بیندازیم، علاوه بر کیفیت مواد به کار رفته و اختلاف وزن، نکته قابل توجه، استفاده از تکنولوژی Shadow Plus در Deore XT است. این تکنولوژی در کنترل بهتر زنجیر و ثابت نگه داشتن آن بر روی خودرو بسیار تاثیر گذار است و اجرای آن توسط یک اهرم که بر روی بدنه شانژمان نصب شده، صورت می پذیرد. بنابراین در یک نگاه کلی می توان گفت XT سریع تر و دقیق تر بوده، با صدای کمتری کار کرده و نیازی به سرویس منظم برای عملکرد مطلوب ندارد. هرچند وقتی پای قیمت به عرصه مقایسه این دو محصول باز می شود، XT گران تر است؛ اما با توجه به عملکرد مطلوب آن، تفاوت قیمت این دو محصول قابل چشم پوشی می باشد. تفاوت وزن Deore و Deore XT ۲۸ گرم بوده و همانطور که انتظار می رود، XT سنگین ترست که با توجه به تکنولوژی به کار رفته در آن، این اختلاف وزن توجیه پذیر است.

بررسی تخصصی گروپ ست Shimano Deore و Shimano Deore XT

برای آشنایی بیشتر در خصوص انواع شانژمان ، مقاله معرفی و آشنایی با انواع Groupset ( بخش شانژمان ) را مطالعه فرمایید

ترمزها (Brakes)

هر دو مدل می توانند در عملکرد ترمز خود بسیار جدی باشند، با این حال XT شما را قادر می سازد که کنترل بهتری روی آن داشته باشید. احتمال ترمز بریدن در سراشیبی های تند و طولانی با Deore وجود دارد در حالیکه که حتی وقوع آن در هنگام ترمزگیری با XT غیر قابل تصورست. احتمالا قسمت اعظم این مساله به روتورهای ICE Tech بر می گردد، زیرا ساختار آنها منجر به پخش بهتر گرما می شود. ترمزهای XT برای دوچرخه سواری کراس کانتری و همچنین استقامتی مطلوب است، جایی که نیازمند ترمزهای طولانی و پی در پی خواهید بود. حتی تعدادی از دوچرخه سواران از آن برای مسابقات قهرمانی جهان در رشته دانهیل استفاده می کنند.
هیچ یک از این دو ترمز سبک نیستند و در این زمینه به راحتی از رقبایی مانند Avid و Formula عقب می مانند، اما قویتر بوده و قادر به مهار کردن برخوردهای بسیار جدی با زمین می باشند. بدون در نظر گرفتن وزن روتورها، وزن XT ۲۸۷ گرم و وزن Deore ۳۲۹ گرم است و متعاقبا هزینه XT بالاتر از Deore می باشد.

بررسی تخصصی گروپ ست Shimano Deore و Shimano Deore XT

برای کسب اطلاعات بیشتر د رمورد انواع ترمز ها و عملکرد هریک از آنها می توانید مقاله مربوط به آشنایی با انواع ترمز دوچرخه را مطالعه فرمایید

تا اینجا به بررسی تک تک اجزای گروپ ست ها از نظر کیفیت، وزن و قیمت پرداختیم، اکنون این سوال مطرح می شود که با توجه به موارد ذکر شده کدام محصول برای شما مناسب تر است؟
بی هیچ شکی، اگر مایل هستید که مبلغ قابل توجهی را صرف خرید گروپ ست کنید، Deore XT به دلایلی نظیر کیفیت ساخت بالاتر، وزن کمتر و تکنولوژی جدیدتر، انتخاب خوبی به نظر می رسد. در حالی که Deore مناسب کسانی است که بطور تفریحی دوچرخه سواری کرده و به دنبال محصولاتی با ارزش هستند.
در انتهای مقاله نگاهی دقیق تر به وزن کل گروپ ست ها خواهیم داشت. گروپ ست Deore در مجموع وزنی معادل ۲۷۰۴ گرم دارد و این در حالیست که همتای به روزتر آن، یعنی Deore XT با وزن کل ۲۴۱۲ گرم، در جایگاه بهتری قرار می گیرد.
Deore XT به لطف ساخت عالی، کیفیت بالا و به ویژه دارا بودن تکنولوژی Shadow plus، نظر هر دوچرخه سواری را جلب می کند. از نظر هزینه، Deore برتر بوده و یکی از بهترین مجموعه های کلاس متوسط با قیمت مناسب است. به طور کلی Deore عملکرد بسیار آبرومندانه ای داشته و دارای قیمت مقرون به صرفه ای است.

اشتراک گذاری مطالب

نظرات کاربران

تنظیم جهت نزولی

1 آیتم

محمدرضا

درود بر شما
کاش کمی در مورد بریدن ترمز توضیح بیشتری میدادید
چون تصور بریدن سیستم هیدرولیک برام غیر قابل تصور است
سپاس
29 نوامبر 2016 18:35:59

ثبت نظر

* فیلدهای الزامی