۲۲۳۷۴۰۶۰ (۰۲۱)تماس با ما
0آیتم (s)

شما هیچ آیتمی در سبد خریدتان ندارید.

Product was successfully added to your shopping cart.

دوچرخه های الکتریکی نسلی نو در دوچرخه

طبق آمار موجود در منابع رسمی، اولین دوچرخه الکتریکی که تلفیقی از خلاقیت و دانش کارشناسان این حوزه بود، در سال ۱۸۹۵، ساخته و به بازار عرضه شد که البته تفاوت بسیار زیادی با دوچرخه های کنونی داشت. سیر تکاملی بسیاری در طی سال‎ها روی این دسته از محصولات اتفاق افتاد، تا آنجا که می‌توان گفت تا سال ۲۰۰۷ در کشور چین ۱۰ تا ۲۰ درصد از وسایل نقلیه را این محصول به خود تخصیص داد. با این وجود، به جرات می توان گفت با وجود گذشت مدت زمان نسبتا زیادی از معرفی دوچرخه های الکتریکی، هنوز هم بسیاری از مردم هیچ آشنایی با این نوع دوچرخه ها نداشته و تعداد اندکی فقط نام آن را شنیده اند و امکان تشخیص آنها را از سایر محصولات ندارند.
به همین جهت، در این مقاله قصد داریم سرفصلی برای این دسته از محصولات باز کنیم تا علاوه بر آشنایی بیشتر با این دوچرخه، امکان استفاده و لذت بردن از آن را فراهم نماییم.

برخلاف تصور عموم مردم، دوچرخه های الکتریکی نوع راحت تری از همان دوچرخه های معمولی هستند. به این معنا که همانند دوچرخه های معمولی در سایز های مختلف تولید می شوند و حتی برای کاربری های مختلف، انواع تنه های گوناگون با طراحی و استحکام متفاوت دارند. اما وجه تمایز اصلی آن ها از دوچرخه معمولی، وجود باتری، موتور و سیستم کنترل کننده است. در ادامه نگاه مختصری به هر یک از این اجزا و عملکرد آن ها خواهیم کرد.

موتور دوچرخه الکتریکی :

موتورها اغلب در یکی از سه حالت Hub Motor ، Mid Drive Motor و یا Belt Drive طراحی و در توان های مختلفی از ۲۰۰ تا ۷۰۰ وات ارائه می شوند. بر این اساس دوچرخه سوار می تواند در حین پدال زدن، علاوه بر راندن دوچرخه، میزان قدرت باتری و موتور را تنظیم کند.

دوچرخه های اروپایی معمولا موتور ۲۵۰ وات دارند. در مقابل در آمریکا قدرت موتور دوچرخه ها به ۵۰۰ تا ۶۰۰ وات نیز می رسد. به همین دلیل دوچرخه های امریکایی شتاب بیشتری داشته و قدرت آن در سطوح شیبدار قابل ملاحظه است.
برای درک بهتر عملکرد موتور در این دوچرخه ها، به سیستم چراغ های دینامیک توجه کنید. در این چراغ ها، انرژی جنبشیِ ناشی از رکاب زدن، توسط یک دینام به انرژی الکتریکی تبدیل شده و منجر به روشن شدن چراغ دوچرخه می شود. عملکرد موتور در دوچرخه های الکتریکی ، روندی مشابه اما برعکس چراغ های دینامیک دارد. به این صورت که نیروی الکتریکی توسط موتور به نیروی جنبشی تبدیل شده و چرخ های دوچرخه را به حرکت در می آورد.

دوچرخه الکتریکی چیست؟

Hub Motors

در این مدل، طراحی دوچرخه به گونه‌ای است که موتور در مرکز چرخِ جلو یا عقب قرار داده می‌شود. در واقع در این مدل از دوچرخه‌های الکتریکی، توپی چرخ با موتور ادغام شده تا در صورت نیاز، با کمک باتری اقدام به تولید نیرو جهت حرکت چرخ‌ها ‌کند. باتری دوچرخه‌های الکتریکی معمولا در تنه دوچرخه و در قسمت لوله زیرین قرار می‌گیرد. مدل خاصی از این موتورها وجود دارند که با نام All-in-One شناخته می‌شوند. در این مدل تمامی اجزای یک دوچرخه الکتریکی که شامل موتور، باتری و سیستم‌های کنترل هست، در مرکز چرخ و به صورت مجتمع طراحی می‌گردد.
Hub Motorها دارای محبوبیت بالایی بوده و تا چند سال قبل اکثر دوچرخه‌های الکتریکی از این الگو پیروی می‌کردند.

Mid Drive Motor

به طور خیلی خلاصه باید گفت در این مدل از دوچرخه‌های الکتریکی، موتور در مرکز بدنه و در قسمت توپی تنه قرار می‌گیرد. این طراحی کمک می‌کند تا علاوه بر افزایش قدرت و راندمان در مسیرهای ناهموار و سربالایی‌ها، در مسیرهای صاف و هموار نیز سرعت دوچرخه تا حد قابل ملاحظه‌ای افزایش پیدا کند.
Mid Drive Motorها به دلیل بهبود کارایی و اصلاحات انجام شده، به سرعت مورد استقبال قرار گرفته و به یکی از محبوب‌ترین مدل‌ها تبدیل شده اند. امروزه کمتر دوچرخه الکتریکی را می‌توان پیدا کرد که از طراحی Mid Drive Motor پیروی نکند.

باتری:

در دوچرخه های الکتریکی معمولا از باتری های اسید سرب، نیکل هیرید و یا یون لیتیوم استفاده می شود. البته استفاده از باتری های یون لیتیوم و نیکل هیدرید در نسل جدید دوچرخه های الکتریکی مرسوم تر است. برخی دیگر از دوچرخه ها به شما امکان انتخاب باتری ایده آل بین چند مدل باتری را می دهند در حالی که بعضی دیگر، تنها با یک مدل باتری خاص سازگارند.

سیستم کنترل کننده:

سیستم کنترل کننده امکان اداره کردن اجزای الکتریکی دوچرخه را فراهم می کند. این سیستم در اشکال مختلفی وجود دارد که بر روی فرمان دوچرخه نصب می شود.
معمولا دو نوع کنترل کننده وجود دارد که عبارتند از: کنترل کننده پیچشی و کنترل کننده پدالی.
سیستم کنترل کننده پیچشی نیز انواع مختلفی دارد، یک مدل از این سیستم مانند اهرم تعویض دنده بر روی فرمان نصب شده و با چرخاندن اهرم، موتور الکتریکی روشن می شود. در مدل دیگر با فشار دادن دکمه ای که بر روی فرمان تعبیه شده، موتور روشن می شود.
در سیستم پدالی نیز، با پدال زدن نیروی الکتریسیته جریان یافته و موتور روشن می شود.
البته شایان ذکر است که همزمان با پیشرفت روز افزون تکنولوژی، سیستم کنترل کننده ها نیز پیشرفت چمشگیری داشته و در دوچرخه های مدرن معمولا صفحه ای لمسی بر روی فرمان نصب می شود که قابلیت اتصال به گوشی های هوشمند از طریق تکنولوژی بلوتوث را داراست. از این رو دوچرخه سوار به راحتی می تواند از طریق این صفحه و یا به کمک گوشی هوشمند خود، اطلاعاتی نظیر مسافت طی شده، شارژ باتری، قدرت موتور، کالری مصرف شده و ... را تحت کنترل داشته باشد.

دوچرخه الکتریکی چیست؟

مزایای دوچرخه الکتریکی

- برای استفاده از این وسیله نقلیه نیازی به گواهی نامه رانندگی نیست.
- محدودیتی در تردد برای آنها تعریف نشده، حتی از گذرگاه عابر پیاده و داخل پارک ها و فضای سبز نیز می توان عبور کرد.
- یکی از موانع جدی برای استفاده از دوچرخه در ترددهای روزانه، بحث تعریق و بروز شرایطی نامطلوب برای حضور در اجتماع است که دوچرخه های الکتریکی پاسخ مناسبی برای رفع این مشکل خواهند بود.
- به کمک موتور الکتریکی، ضمن مصرف انرژی کمتر، مسافت بیشتری می پیمایید.
- بسیاری از افراد به علت عدم آمادگی جسمانی مناسب، علی رغم علاقه فراوان به دوچرخه سواری، استفاده از آن به صورت روزانه را ممکن نمی دانند. این دوچرخه ها امکان لذت بردن از دوچرخه سواری در هر سنی و با هر شرایط بدنی را فراهم می کنند.
- نسبت به وسایل نقلیه موتوری، سبکتر، پاک تر و قابل اعتماد تر هستند.
- در مقایسه با دیگر وسایل نقلیه موتوری، ارزان ترند. علی الخصوص در بلند مدت و از نظر مصرف انرژی الکتریکی به جای بنزین یا دیگر منابع سوختی.
- به علت سرعت کمتر نسبت به موتور سیکلت امن تر است.
- به راحتی می توان خیابان های پر دردسر و پر استرس ترافیک را پشت سر گذاشت.
- دوستدار محیط زیست و هوای پاک است.
- دغدغه ای برای پارک کردن این وسیله نقلیه وجود ندارد. به راحتی در هر مکانی خصوصا جایگاه های پارک دوچرخه می توان پارک نمود.
- نسبت به دوچرخه های معمولی، مسافت بیشتری را طی می کند زیرا نیروی الکتریسیته به کمک نیروی انسانی می آید.

معایب دوچرخه الکتریکی

- قیمت یک دوچرخه الکتریکی متوسط، بیشتر از یک دوچرخه معمولی با کارکرد متوسط است.
- وزن این دوچرخه ها به علت استفاده از اجزای الکتریکی اغلب در مقایسه با دوچرخه های معمولی بیشتر است. هرچند در برخی از دوچرخه های الکتریکی جدید، از کربن که بسیار سبک و مقاوم است، استفاده می شود اما این ویژگی بر روی بالا رفتن قیمت تاثیر مستقیم دارد.
- با اینکه اغلب قطعات دوچرخه های الکتریکی و معمولی تفاوت چندانی ندارند، اما وجود یک سری قطعات خاص در دوچرخه های الکتریکی بحث تعمیر این دوچرخه ها را پیچیده تر می کند و ممکن است برای پیدا کردن قطعه جایگزین، با مشکل مواجه شوید.

در ادامه مقالات این حوزه، به توضیح و معرفی تخصصی تر این محصول خواهیم پرداخت.

اشتراک گذاری مطالب

نظرات کاربران

تنظیم جهت نزولی

2 آیتم

Arman

ممنون از سایت بسیار خوبتون
25 ژوئیهٔ 2016 13:21:26

فرنود

مرسی از این سایت خوب و شیک و مجلسی که راه انداختین
11 ژوئیهٔ 2016 14:36:17

ثبت نظر

* فیلدهای الزامی