۲۲۳۷۴۰۶۰ (۰۲۱)تماس با ما
0آیتم (s)

شما هیچ آیتمی در سبد خریدتان ندارید.

Product was successfully added to your shopping cart.
راهنمای خرید - آشنایی با دنده‌های دوچرخه

کودکان عاشق دوچرخه سواری هستند، زیرا دوچرخه در کنار تخیل کودک، ترکیبی بی نظیر از ماجراجویی، سرگرمی و انرژی بی حد و حصر به وجود می‌آورد. دوچرخه در مقایسه با سایر وسایل حمل و نقل، برای کودکان در اولویت اول قرار دارد زیرا علاوه بر تقویت تخیل کودک، به او اجازه می‌دهد تا در محیط پیرامون خود پرسه زده و آن را کشف و درک کند. به واقع هیچ خاطره‌ای از دوران شیرین کودکی کامل نخواهد شد مگر با یادآوری لحظات لذت بخشی که سوار بر دوچرخه به همراه دوستان خود به گشت و گذار در محله می‌پرداختید و از کشف نواحی مختلف آن سرشار از لذت می شدید.

اما مهمترین نکته در مورد انتخاب دوچرخه برای کودکان، تشخیص نیاز کودک و انتخاب دوچرخه‌ای مناسب است. اگر در هنگام خرید، اطلاعات جامع، کافی و درستی از آنچه می‌خواهید، در اختیار نداشته باشید، ممکن است با شنیدن توضیحات فروشنده در مورد انواع مختلف دوچرخه‌ها، دچار سردرگمی شده و انتخاب برایتان دشوار شود.

در مورد خرید محصول برای کودکان، این مسئولیت به عهده شماست تا با انتخابی درست، نیاز کودک خود را برطرف کنید. اما آیا می‌دانید کودک شما به چه دوچرخه‌ای نیاز دارد؟ از نظر جنس، وزن و سایز باید چه دوچرخه‌ای انتخاب کنید؟ آیا با انواع مدل‌های دوچرخه برای کودکان آشنایی کافی دارید؟ آیا کودک ۲ ساله شما با وجود سن کم قادر به دوچرخه سواری خواهد بود؟ چگونه به حفظ تعادل کودک بر روی دوچرخه کمک کنیم؟ آیا دوچرخه‌ای که انتخاب کرده‌اید ایمنی لازم را برای کودک شما فراهم می‌کند؟ یک دوچرخه ایمن، چه خصوصیاتی دارد؟

در این مقاله به بررسی تخصصی انتخاب یک دوچرخه مناسب برای کودکان پرداخته و چگونگی سایز بندی دوچرخه‌ها را با توجه به قطر چرخ، سن و قد کودک بررسی می‌کنیم. همچنین برخی از انواع دوچرخه، سایز بندی و موارد ایمنی تعبیه شده در آنها را عنوان خواهیم کرد.


سایز مناسب دوچرخه برای کودک شما کدام است؟

برخلاف سایزبندی دوچرخه برای بزرگسالان که بر اساس ارتفاع بدنه است، سایزبندی برای کودکان بر اساس قطر رینگ انجام می‌شود و معمولا بین ۱۲ تا ۲۴ اینچ است. در جدول زیر مقادیر مختلف قد، ارتفاع داخلی پا و سایز مناسب دوچرخه برای کودکان ۲ تا ۹ سال به بالا بیان شده است.

راهنمای سایز بندی دوچرخه برای کودکان

دوچرخه پیشنهادی برای کودکان ۲ تا ۵ سال

دوچرخه مناسب برای کودک شما در این سن، دارای چرخ‌هایی به قطر ۱۲ اینچ است که به کودک کمک می‌کند تا در نهایت ایمنی و با تفریح و سرگرمی ، چگونگی راندن دوچرخه را فرا بگیرد. طراحی این دوچرخه به گونه‌ای است که برای آن طبق قامه در نظر گرفته نشده است و کودک به کمک پاهای خود می‌تواند دوچرخه را به جلو هدایت کند یا آن را از حرکت باز دارد. بنابراین کودک از اساس و پایه و در امنیت کامل با مباحثی همچون تعادل، هماهنگی و کنترل فرمان آشنا می‌شود. استفاده از این دوچرخه این امکان را برای کودک فراهم می‌کند تا در سنین بالاتر، برای حفظ تعادل خود بر روی دوچرخه نیازی به چرخ‌های کمکی نداشته باشد.
همچنین طراحی خاص این دوچرخه، مانع سردرگمی کودک برای استفاده از رکاب شده و اجازه می‌دهد تا سرعت دوچرخه توسط خود کودک تعیین شود، بنابراین اظطراب کودک از به زمین افتادن به حداقل می‌رسد.

دوچرخه پیشنهادی برای کودکان ۲ تا ۵ سال

نکات ایمنی دوچرخه

  • ۱- در این نوع از دوچرخه‌ها به دلیل حذف پدال، طبق قامه و همچنین زنجیر کودک می‌تواند با نیروی پای خود اقدام به حرکت دوچرخه کرده و سرعت خود را تنظیم کند. در واقع برای حرکت دوچرخه لزوما نیازی به برداشتن پاها از زمین وجود نداشته و همین امر کمک می‌کند تا فرزند شما بتواند ایمنی بیشتری را تجربه کند.

دوچرخه پیشنهادی برای کودکان ۴ تا ۸ سال (چرخ های ۱۶ اینچی)

در این محدوده سنی لازم است تا کودک شما از دوچرخه‌ای تک سرعتی با چرخ‌های ۱۶ اینچی، طبق قامه و ترمز استفاده کند. یکی از نکات کلیدی در انتخاب دوچرخه برای این محدوده سنی، مقاومت بالا و وزن سبک است. شما باید دوچرخه‌ای را انتخاب کنید که در مقابل شور و هیجان و انرژی بی حد و حصر کودکان در این سن مقاوم بوده و ایمنی لازم را فراهم آورد.

دوچرخه‌های BMX:این دوچرخه‌ها اساسا از بدنه‌ای با جنس فولاد ارتجاعی، ترمز کالیپر (Caliper) و محافظ زنجیر ساخته شده و تک سرعته هستند. بعضی از دوچرخه‌های BMX به منظور حفظ تعادل کودکان، مجهز به چرخ‌های کمکی در قسمت عقب دوچرخه هستند.

در دوچرخه‌های BMX برای بزرگسالان نیز از به منظور کمک به دوچرخه سوار در حفظ تعادل خود از EPG استفاده می‌شود. EPGها میله‌هایی از جنس آهن یا آلیاژی از آن هستند که معمولا در اندازه ۴ اینچی (۱۰۰ میلی متر) ساخته شده و قابلیت نصب بر روی یکی از چرخ‌های عقب، جلو و یا هر دو چرخ را دارند. وظیفه اصلی آن ها کمک به حفظ تعادل دوچرخه‎سوار در هنگام حرکات نمایشی با دوچرخه است. بدین صورت که دوچرخه‎سوار با گذاشتن پای خود بر روی میله قادر است تعادل دوچرخه را در حالتی که فقط یک چرخ آن روی زمین قرار دارد، حفظ کند.

دوچرخه‌های کوهستان:این دوچرخه‌ها معمولا دارای بدنه‌ای از جنس فولاد یا آلومینیوم، تک سرعته و دارای ترمزهای V شکل هستند (البته در برخی از مدل‌های پیشرفته این دوچرخه، از ترمز‌های دیسکی برای امنیت هرچه بیشتر کودک استفاده می‌شود.). محافظ زنجیر نیز به گونه‌ای طراحی شده که امکان خارج شدن زنجیر از جای خود به حداقل برسد.

دوچرخه‌های کوهستان

نکات ایمنی دوچرخه

  • ۱- استفاده از میله و گریپ فرمان استاندارد جهت افزایش راحتی و حفظ کنترل دوچرخه.
  • ۲- ترمز این دوچرخه‌ها (ترمز V و یا دیسکی) به گونه‌ای عمل می‌کنند که اگر کودک به ناگهان اقدام به ترمز نمود، تعادل خود را از دست ندهد.
  • ۳- استفاده از پنجه رکاب با سطح شیاردار که مانع از لغزش پای کودک می‌شود.
  • ۳- طراحی فاصله میله بالایی بدنه تا زمین به گونه‌ای در نظر گرفته شده است که در صورت بروز حادثه و یا حتی در زمان پیاده یا سوارشدن بر دوچرخه احتمال برهم خوردن تعادل و ایجاد جراحت در حداقل ممکن است.

دوچرخه پیشنهادی برای کودکان ۷ تا 10 سال (چرخ‌های ۲۰ اینچی)

دوچرخه‌هایی با چرخ‌های ۲۰ اینچی در واقع نشانگر اولین مرحله از دنیای حرفه‌ای دوچرخه سواری برای کودکان هستند. آنها چند سرعته با بدنه محکم‌تر، طوقه‌هایی با استحکام بالاتر ، تایرهای آج دار و کمک فنر هستند و به طور کل از امکانات و تجهیزات کامل‌تری برخوردارند.

دوچرخه‌های BMX:این دوچرخه‌ها معمولا از بدنه فولاد یا آلومینیوم و ترمز کالیپر (Caliper) تشکیل شده و تک سرعته هستند. طراحی هندسه‌ای بدنه این دوچرخه مخصوص پریدن و حرکت‌های سریع و با مهارت بالا است. یک دوچرخه کامل، دوچرخه‌ای محکم، با دوام و توانمند در برآورده ساختن نیازهای دوچرخه سوار است و همه این ویژگی‌ها را می‌توان در این دوچرخه‌ها جستجو کرد!

دوچرخه‌های کوهستان:دوچرخه کوهستان با چرخ‌های ۲۰ اینچی، ایده آل برای همه کودکان ماجراجو است. این دوچرخه مستحکم، سبک و چند سرعته است تا فرزند شما بتواند با خیالی راحت در هر مکان و زمانی از دوچرخه سواری لذت ببرد. سیستم کمک فنر و طوقه‌های مستحکم تعبیه شده در این مدل، ایمنی لازم برای یک دوچرخه سواری پرتکاپو و پرهیجان در زمین‌های ناهموار را فراهم می‌کند.

دوچرخه‌های کوهستان

نکات ایمنی دوچرخه

  • ۱- در بعضی از مدل‌‌های دوچرخه‌های کوهستان، علاوه بر کمک فنر عقب، سیستم کمک فنر جلو جهت افزایش کنترل، ثبات و راحتی بیشتر دوچرخه سوار تعبیه شده است (به این نوع از دوچرخه‌ها در اصطلاح Full Suspension گفته می‌شود).
  • ۲- ترمزها از نوع کالیپر (Caliper) یا V هستند و شیوه عملکرد آنها به گونه‌ای است که هنگام ترمز ناگهانی، امنیت لازم برای دوچرخه سوار فراهم شود.
  • ۳- پنجه رکاب دوچرخه با سطح مقطع صاف و پهنی که دارد برای انواع کفش‌ها با سایزهای مختلف، مناسب است.

دوچرخه پشنهادی برای کودکان ۹ سال به بالا (چرخ‌های ۲۴ اینچی)

این دوچرخه‌ها تمام شرایط لازم برای یک دوچرخه سواری مطمئن از نظر بدنه، سیستم ترمز و حرکت را دارا هستند و تفاوت چندانی با دوچرخه‌های بزرگسالان ندارند. تنها تفاوت آنها با دوچرخه‌های بزرگسالان در طراحی بدنه است. بدنه این دوچرخه مخصوص چرخ‌های ۲۴ اینچی طراحی و بهینه سازی شده است.

دوچجخه‌های جاده:در ساخت این دوچرخه معمولا از آلومینیوم استفاده شده و مجهز به ۸ یا ۹ خودروی نصب شده (جهت دسترسی به سرعت های مختلف) در چرخ عقب است. طبق قامه در این دوچرخه در طیف وسیعی با طول‌های مختلف طراحی شده است تا بتواند پاسخگوی نیاز‌های متفاوت باشد. چرخ‌ها، توپی و فرمان این دوچرخه به همراه دسته دنده و کتی ترمز همگی در سایز مناسبی برای کودکان طراحی و بهینه‌سازی شده‌اند.

دوچرخه‌های کوهستان:این دوچرخه‌ها معمولا از جنس آلومینیوم و دارای ۶ یا ۷ خودرو در چرخ عقب است. به لطف وجود طبق قامه سه گانه، فرزند شما می‌تواند طیف گسترده‌ای از چرخ دنده‌ها، برای دسترسی به سرعت‌های مختلف در سرازیری یا سربالایی‌ها را تجربه کند.
امروزه در ساخت قسمت‌های قابل تعویض دوچرخه از جمله چرخ‌ و توپی از استاندارد Quick Release استفاده می‌شود، به این ترتیب باز کردن و یا تعمیر چرخ‌ها به لطف اهرم‌های موجود به راحتی و با صرف کمترین زمان قابل انجام است. همچنین برای راحتی و کنترل بهتر، از کمک فنر با دامنه حرکتی ۵۰-۷۰ میلیمتری بر روی چرخ جلو استفاده شده است.

دوچرخه‌های کوهستان

برای آشنایی با دنده‌ها در دوچرخه و نحوه استفاده از آنها مقاله آشنایی با دنده‌های دوچرخه را مطالعه کنید.

در پایان باید به این نکته اشاره کرد که همه کودکان در روزهای اولی که صاحب دوچرخه می‌شوند، با شوق و هیجان از آن استقبال کرده و استفاده می‌کنند. اما انتخابی درست است که بعد از فروکش کردن هیجان اولیه نیز، انگیزه لازم برای استفاده کودک از دوچرخه را فراهم کند. امیدواریم تا با در نظر گرفتن نکات ذکر شده، انتخابی هوشمندانه داشته باشید.

اشتراک گذاری مطالب

نظرات کاربران

تنظیم جهت نزولی

2 آیتم

ملیحه

مرسی ازندگی نکات مفیدتون
29 نوامبر 2016 18:36:30

الهام

بسیار عالی
3 اکتبر 2016 13:08:24

ثبت نظر

* فیلدهای الزامی