۲۲۳۷۴۰۶۰ (۰۲۱)تماس با ما
0آیتم (s)

شما هیچ آیتمی در سبد خریدتان ندارید.

Product was successfully added to your shopping cart.
معرفی و آشنایی با انواع Groupset دوچرخه‌های جاده

Groupset چیست؟ شرکت‌های تولید کننده Groupsetها کدامند؟

اگر یک دوچرخه سوار حرفه‌ای باشید و یا از روی علاقه روند تغییرات تکنولوژیک دوچرخه‌ها را پیگیری کرده باشید بی‌شک نام Groupset برایتان آشناست. اما Groupset چیست و چه اجزایی را در برمی‌گیرد؟ شرکت‌های مطرح و پیشتاز در عرصه تولید Groupsetهای مختلف کدامند؟ تفاوت تکنولوژی میان انواع مختلف این گروه‌ها در چیست؟ چرا گاهی اوقات با تغییر Groupset در یک دوچرخه شاهد تفاوت قیمت‌ زیاد هستیم؟ تقسیم بندی این تجهیزات به چه صورت است؟ اینها و سوالات بیشمار دیگری که در این زمینه مطرح می‌شوند، ما را برآن داشت تا در این مقاله بطور مفصل، موضوع را مورد بررسی قرار دهیم.

Groupset مجموعه قطعاتی است که سیستم چرخ دنده و ترمز دوچرخه را تشکیل می‌دهد. این مجموعه قطعات شامل سردنده (دنده عوض کن)، طبق قامه، شانژمان، طبق عوض کن، زنجیر، خودرو و ترمز می-شوند. تولیدکنندگان اصلی Groupset عبارتند از: Shimano، SRAM و Campagnolo.


قسمت اول: معرفی اجزای یک Groupset

طبق قامه (Crankset)

در خانواده دوچرخه‌های جاده، پنج نوع طبق قامه وجود دارد.

طبق قامه (Crankset)
 • 1. طبق قامه دوبل استاندارد:

  این طبق قامه توسط دوچرخه سواران حرفه‌ای استفاده می‌شود و از دو طبق تشکیل شده است که طبق بیرونی دارای 53 دندانه و طبق درونی کوچک دارای 39 دندانه می‌باشد.

 • 2. طبق قامه فشرده:

  رایج‌ترین نوع طبق قامه است. این نوع طبق قامه، نسبت به نوع اول، دارای طبق درونی کوچک‌تر (34 دندانه) است تا بالا رفتن از سطح شیبدار را برای دنده سبک‌تر، آسان‌تر نماید.

 • 3. طبق قامه فشرده حرفه ای (اصطلاحاً نیمه فشرده):

  نوع سوم حاصل از ترکیب نوع اول و دوم، شامل، 36 دنده در طبق کوچک و 52 دنده در طبق بزرگتر است.

 • 4. تک طبق:

  نوع جدید طبق قامه در دوچرخه‌های جاده سال 2016، همانند دوچرخه¬های کوهستان، تک طبق و محصول کمپانی SRAM است و همان طور که از نام آن پیداست، دارای یک طبق بوده که وزن اضافی ناشی از سردنده یا طبق عوض کن را ندارد و با انواع مختلف خودرو می¬تواند کار کند.

 • 5. طبق قامه سه طبق جاده یا تریپل:

  آخرین نوع طبق قامه - که پس از معرفی طبق قامه فشرده، از محبوبیت آن، تا حدی کاسته شده است- طبق قامه سه طبق جاده یا تریپل است. این محصول، دارای طبق بیرونی با 50 دندانه، طبق میانی با 39 دندانه و طبق درونی با تنها 30 دندانه بوده و گسترده‌ترین و سبک‌ترین نوع دنده سبک را ارائه می¬کنند. اما، امروزه، تنها در دوچرخه‌های جاده ساده و قیمت پایین یافت می¬شود. اگرچه هنوز برای دوچرخه‌های توریستی که باری با وزن زیاد روی آن قرار می¬گیرد طرفدار دارد.

خودرو (Cassettes)

خودرو (Cassettes)

خودروها اندازه¬های متنوعی دارند. از نظر دوچرخه سواران حرفه‌ای و علاقه‌مندان به رشته Time Trial، خودرویی مناسب است که تا حد امکان، در زمان تعویض دنده پرش‌های کوچکی احساس شود، زیرا هنگام شتاب گرفتن یا بالا رفتن، موجب حفظ آهنگ یکنواخت رکاب زدن می¬شود.
اکثر افراد، خودرو با دنده¬های زیاد را ترجیح می‌دهند چراکه بالا رفتن را آسان می‌کند. رایج ترین مجموعه در دوچرخه¬های استاندارد، دارای 11 یا 12 تا 27 یا 28 دندانه است.
اخیراً، تمامی شرکت¬های سازنده اجزا و قطعات دنده، دامنه گسترده¬تری از خودرو¬ها را که برای استفاده حرفه¬ای در کوهستان طراحی شده است، ارائه کرده¬اند. SRAM، خودروهای WiFli با تعداد 11-32 دندانه، Shimano در سیستم های 10 – سرعته خود، 32 دندانه و در سیستم های 11- سرعته خود، 30 دندانه و Campagnolo خودرو تا 30 دندانه را در محصولات خود استفاده می¬نمایند. از این رو، در دوچرخه¬های کوهستان به طور معمول برای بزرگترین چرخ دنده¬ها، 34 یا 36 دندانه استفاده می¬شود.

زنجیر (Chains)

زنجیر (Chains)

برند Groupset و تعداد دنده¬ها، تعیین کننده نوع زنجیر است. زنجیرهای گران‌تر نسبت به نوع ارزان خود، اغلب دارای پوشش‌های نرم¬تر، بادوام¬تر و مقاوم در برابر زنگ¬زدگی هستند.
علاوه بر این، زنجیرهای گران¬تر از پین¬ها و صفحاتی تشکیل شده¬اند که وزن را کاهش می¬دهند. تعویض زنجیر به آسانی انجام می¬شود از این رو جای نگرانی برای این قطعه وجود ندارد.

شانژمان (Derailleurs)

شانژمان (Derailleurs)

شانژمان، قسمتی است که زنجیر را بین طبق¬های جلو و دنده‌های خودرو در عقب به حرکت درمی¬آورد. هر یک از برندها، طراحی شانژمان مخصوص به خود را دارند اما سازوکارشان معمولا یکسان است، به عبارتی از یک کابل متصل به سردنده جهت انجام حرکت کششی استفاده می¬کنند.
Shimano و Campagnolo، هر دو، شانژمان‌هایی ارائه می‌دهند که به صورت الکترونیکی کار می¬کنند.

جهت اطلاعات بیشتر در خصوص دنده‌های دوچرخه و نحوه استفاده از آنها می‌توانید اینجا را مطالعه نمایید.

سردنده (Shifters)

سردنده (Shifters)

دنده‌های دوچرخه جاده، به کمک اهرم¬های دنده که به صورت یکپارچه با ترمز ادغام شده¬اند، تغییر می-کنند. هر شرکتی، طراحی خاص خود را داشته و با وجود اینکه همه آنها وظیفه تعویض دنده را دارند، هریک با یک روش انجام می¬شود. در ادامه، سازوکار و نحوه طراحی شرکت‌های مطرح در این زمینه بررسی خواهد شد.
STI شیمانو (Shimano Total Integration) از دیرباز بهترین سردنده مطرح در این حوزه بوده است. در طراحی STI از دو اهرم استفاده شده است – یکی دقیقا پشت اهرم ترمز قرار دارد و دیگری، خود اهرم ترمز است که کار تعویض دنده را نیز انجام می¬دهد.
در سردنده Shimano، حرکت اهرم سمت راست ترمز به سمت داخل، شانژمان و زنجیر را روی خودرو به سمت بالا (دنده سبک‌تر) حرکت می‌دهد و هنگامی که اهرم داخلی به سمت داخل هل داده می‌شود، زنجیر به پایین خودرو (دنده سنگین¬تر) حرکت می¬کند. در طراحی این قطعه، امکان انتقال متعدد به دنده سبک‌تر با یک حرکت اهرم، وجود دارد. بنابراین، هر چه اهرم ترمز بیشتر هل داده شود، دنده‌های بیشتری (ماکسیمم سه دنده) را درگیر می¬کند.

سردنده (Shifters)

سردنده سمت چپ، طبق عوض کن را به کار می‌اندازد. اهرم ترمز به سمت داخل حرکت می¬کند و زنجیر را روی طبق بزرگ می¬اندازد و اهرم کوچک، آن را روی طبق کوچک می¬برد. در سردنده¬های ارزانتر Shimano نظیر Sora یا Claris، تفاوت کوچکی در تنظیمات هست، با فشار دادن اهرم کوچک به سمت بالا توسط انگشت شصت، تغییر دنده انجام می¬شود.
سیستم SRAM، دو ضربه‌ای (Double-Tap) نامیده می‌شود. سیستم دو ضربه‌ای دارای یک اهرم در هر یک از طرفین است (دقیقا پشت اهرم ترمز). با فشار دادن اهرم سمت راست تا محل اولین کلیک، زنجیر در داخل دنده کوچک‌تر در خودرو قرار می‌گیرد. فشردن اهرم تا دومین کلیک (یا ضربه دوم) و نگه داشتن آن، خودرو را تا دنده سبک‌تر جابجا می¬کند. اولین کلیک (فشار) بر روی اهرم چپ، زنجیر در طبق قامه روی طبق کوچکتر، و دومین کلیک، روی طبق بزرگتر منتقل می¬شود.
Ergopower کمپانی Camapgnolo بصورت سیستم ترکیبی یعنی یک اهرم در پشت ترمز و یک دکمه کوچک اهرمی شکل، داخل کلاهک (پوشش لاستیکی) قرار داده است. اهرم سمت راست به سمت داخل حرکت می¬کند تا زنجیر را تا بالاترین دنده¬ها بالا بیاورد، در حالی که فشردن دکمه، زنجیر را در حالت دنده¬های سنگین‌تر قرار می¬دهد. هل دادن بیشتر اهرم و فشردن دکمه به دفعات بیشتر در این سیستم، امکان تغییر چندین دنده را با یک حرکت فراهم می¬کند. اهرم سمت چپ، زنجیر را تا طبق بزرگتر حرکت می‌دهد، در حالی که دکمه آن را داخل طبق کوچک‌تر می‌اندازد.

ترمز (Brakes)

ترمز (Brakes)

تا پیش از این، ترمزها، قطعات ساده‌ای محسوب می‌شدند - ترمز طوقه‌ای که با کابل کار می‌کرد، تنها گزینه شما بود- اما امروزه علاوه بر ترمز طوقه¬ای، ترمز دیسکی و هیدرولیکی (مانند موتور سیکلت و اتومبیل، بر مبنای سیالات کار می¬کند) نیز اضافه شده است. نوع ترمز با توجه به دوچرخه تعیین می‌شود و ترمزهای طوقه¬ای کابلی هنوز متداول‌ترین نوع ترمزها در رنج¬های مختلف دوچرخه هستند. SRAM هر سه نوع ترمز، در حالی که Shimano تمامی ترمزها به جز ترمز هیدرولیک و Campagnolo در حال حاضر، تنها ترمزهای طوقه‌ای کابلی را تولید می¬کنند.

برای آشنایی با انواع ترمزها می‌توانید اینجا را مطالعه نمایید.


قسمت دوم: قیمت در مقابل مزایا

همانند اغلب اجزا، قیمت¬های مختلف برای Groupsetها، چالش بزرگی محسوب می¬شود. بنابراین باید دید مزایای Groupsetهای گران¬تر در چیست؟

اولین مزیت: وزن

جمله مشهور Keith Bontrager در مورد قطعات دوچرخه: "قوی، سبک، ارزان، دو تا ببر". یک دوچرخه سبک نسبت به دوچرخه سنگین¬تر، همیشه بهتر شتاب می¬گیرد، بهتر بالا می¬رود و بهتر ترمز می¬کند ولی نمی¬توان انتظار قدرت زیاد از دوچرخه را داشت. کاهش وزن چرخ¬ها، Groupset و یا حتی کل دوچرخه، یک مزیت رقابتی محسوب می¬شود که به طبع قیمت را افزایش می¬دهد.
در مورد تمامی Groupsetهای مربوط به جاده، هر چه هزینه بیشتری بپردازید، دوچرخه سبک¬تری می-توانید بخرید. غالباً بهره¬مندی از عملکرد بهتر Groupsetها نیز، در وهله بعد یعنی پس از وزن کمتر، صرف هزینه بیشتری به همراه دارد. برای مثال، تفاوت میان بهترین محصولات شیمانو (Shimano)، Ultegra و Dura-Ace 258 گرم است، در حالی که تفاوت میان بهترین¬های اسرام (SRAM) یعنی در سطح اول RED و در دومین سطح Force، نزدیک به 400 گرم است.
این تفاوت وزن‌ها، بدلیل استفاده از مواد گران¬تر و فرایندهای اصلاح شده یا زمانبر تولید و نیز ماشین¬کاری بیشتر، دریل کاری بیشتر و دقت بالای اجزا تشکیل دهنده است. در ساخت اجزای گران قیمت اغلب از موادی نظیر فیبر کربن، تیتانیوم، آلومینیوم سبک و سرامیک استفاده می‌شود تا بتوان به پایین¬ترین وزن ممکن دست یافت.

مزیت دوم: دوام و ماندگاری

اگر پول بیشتری صرف یک Groupset کنید، انتظار دارید بیشتر از یک مجموعه ارزان، عمر کند. دوام و ماندگاری، با قیمت بهبود می‌یابد اما تجربه نشان می‌دهد دوام و ماندگاری، در درجه دوم اهمیت قرار دارند و از برخی جهات، برای گران¬ترین انتخاب، کاهش می¬یابد.
اجزای فنی گران¬تر با دقت بیشتر، اصلاحیات و موادی با طول عمر بیشتر، ساخته می¬شوند. این موضوع در شانژمان و سردنده مشهود است که نوع ارزان¬تر آنها، به مرور زمان خراب شده در حالی که قطعات با کیفیت¬تر، نو باقی می¬مانند.
اقلام فرسودنی (زنگ زدنی) نظیر خودرو و طبق در طبق قامه، اغلب رفتاری معکوس دارند. گزینه¬های ارزان¬تر از فولاد سنگین¬تر اما بادوام¬تر ساخته می¬شوند، در حالی که موارد گران¬تر به جهت کاهش وزن از فلزات آلومینیوم و تیتانیوم سبک¬تر اما نرم¬تر ساخته می¬شوند.

مزیت سوم: بهبود عملکرد

علاوه بر مزیت کاهش وزن، مجموعه‌های گران¬تر، قابلیت¬های دیگری جهت افزایش عملکرد دارند. گزینه-های با قیمت بالاتر، امکان جابه جایی نرم¬تر، دقیق¬تر و سریع¬تری را میان دنده¬ها فراهم می¬کنند. این امکان، موجب کاهش فشار روی اهرم شده و ارزش آن هنگامی آشکار خواهد شد که ساعت¬ها دوچرخه سواری کنید. این نکته مزیت رقابتی و ارزش افزوده برای دنده¬های الکترونیک است؛ نهایت دقت و سرعت با فشردن ساده یک دکمه!
نمونه دیگر بهبود عملکرد، افزایش سفتی طبق قامه است تا حرکت سریع¬تر و انتقال قدرت کاراتری از پدال¬ها به چرخ¬های عقب فراهم گردد. این ویژگی با طراحی پیچیده و استفاده از موادی که قدرت و سفتی را در عین ثابت نگهداشتن وزن، افزایش می¬دهد، حاصل می¬شود.
با بالا رفتن قیمت، مزایای جدیدی برای ترمز ارائه می¬شود. ترمزهای گران¬تر، دارای قدرت بیشتر بوده، احساس بهتری را فراهم کرده و با آنها، کنترل و توقف با اعمال نیرو و فشار کمتری به دست، صورت می-گیرد.

سایر ویژگی‌ها

ارائه ویژگی¬ها و دیگر مزایا در کنار تعداد دنده¬های بیشتر، چیزی است که از یک Groupset گران قیمت انتظار می¬رود. نمونه‌ای از این مورد را می‌توان به جای قرارگیری پیچ تنظیم اهرم ترمز در سردنده¬های Ultegra و Dura-Ace شیمانو برای بهبود ارگونومی اشاره کرد که در مدل‌های ارزان قیمت، این امکان از طریق پد لاستیکی فراهم شده است.
نمونه دیگر، Shimano و Campagnolo است که اکنون طبق قامه¬ای با انتهای بلندتر در اندازه استاندارد جهانی ارائه داده¬اند که با طبق قامه فشرده، نیمه فشرده و استاندارد سازگار است. این بدان معناست که اگر بخواهید اندازه طبق خود را تغییر دهید، می‌توانید این کار را بدون نیاز به تعویض کامل طبق قامه انجام دهید.


قسمت سوم: برندهای اصلی و رتبه‌بندی Groupsetها

همانگونه که پیش¬تر اشاره شد، سه برند اصلی در این زمینه برای دوچرخه¬های جاده وجود دارد. نخستین، بزرگترین برند و برندی که به طور گسترده از آن استفاده می¬شود، شیمانو (Shimano) است. بعدی، اسرام (SRAM)، جدیدترین تولیدکننده در بازار و در آخر، Campagnolo قدیمی‌ترین برند است.
در ادامه به رتبه بندی خانواده‌های Groupsetهای مختلف پرداخته و آنها را به ترتیب از نظر قیمت مورد بررسی قرار می‌دهیم.

خانواده شیمانو (Shimano)

شیمانوی ژاپن، متنوع¬ترین رنج از Groupsetها را برای دوچرخه‌های جاده ارائه می‌دهد.
Claris که با قیمتی به صرفه برای دوچرخه¬هایی با قیمت بین 500 پوند تا 750 پوند استفاده می¬شود، اولین دسته از این رنج متنوع است. Claris، یک سیستم 8 سرعته (8 دنده در پشت) است که طبق قامه دوبل و یا با طبق قامه تریپل را در مجموعه خود دارد.

Shimano Claris Groupset

بعدی، Sora است که در دوچرخه‌هایی با دامنه قیمت 700 تا 1000 پوند یافت می‌شود. دارای یک سیستم 9 سرعته که به همراه طبق قامه استاندارد دوبل و طبق قامه تریپل ارائه می¬شود.
گروه بعد، Tiagra شیمانو است، گروه 10 سرعته که در دوچرخه¬هایی با دامنه قیمت 900 پوند تا 1500 پوند یافت می¬شود، در طراحی این مدل، گریزی به طراحی و فناوری های مجموعه گران قیمت "شیمانو 105" زده شده است.

Shimano Tiagra Groupset

گروه بعد، Shimano 105 است که به طور گسترده به عنوان نخستین Groupset شناخته شده با عملکرد قابل قبول در ژاپن مطرح بوده است. در سال 2015، به سیستم 11 سرعته ارتقا یافت و در دوچرخه¬هایی با دامنه قیمت 1200 پوند تا 2000 پوند استفاده می¬شود.

Shimano 105 Groupset

گروه Ultegra شیمانو نسبت به همتای حرفه¬ای خود، Dura-Ace، در جایگاه پایین¬تری قرار گرفته است. این گروه 11 سرعته، ویژگی¬های طراحی مشابه Dura-Ace داشته و تمام عملکردی که اکثر دوچرخه-سواران نیازمند آن هستند را برای آنها فراهم می¬کند، اما 258 گرم سنگین¬تر از Dura-Ace است و در دوچرخه¬هایی با قیمتی بالاتر از 2000 پوند یافت می¬شود.

Shimano Ultegra Groupset

گروه Dura-Ace، بدلیل چرخ دنده 11 سرعته با طراحی منحصربفرد که در ساخت آن، از موادی با وزن کم، نظیر آلیاژ فیبر کربن و تیتانیوم استفاده شده است، پدیده و نقطه اوجی در میان محصولات شیمانو (Shimano) محسوب می‌شود.

Shimano Dura-Ace Groupset

علاوه بر گروه¬های بالا، شیمانو، محصولات Ultegra و Dura-Ace خود را با آخرین طراحی Di2 که به صورت الکترونیکی کار می¬کند، عرضه داشته است. این سیستم، استفاده از کابل‌های قدیمی را متوقف کرده و از سیستمی استفاده می¬نماید که با موتور تغذیه شونده از باتری کار می¬کند، که می¬تواند به صورت مخفی، در بالای لوله زین یا لوله صندلی قرار بگیرد. مزیت سیستم الکترونیکی، سازوکار آسان تعویض دنده و نیاز بسیار پایین آن، به بحث نگهداری و تعمیرات است.
نقاط ضعف این سیستم عمدتا مربوط به هزینه، افزایش جزئی وزن و نیاز به شارژ منظم باتری می¬باشد.
مجموعهDi2 ، دارای طبق قامه، کاست، زنجیر و ترمزهای مشابه مجموعه مکانیکی است. بنابراین، Ultegra Dia2 قطعاتی مشابه با Ultegra دارد.
در آخر باید اشاره کرد، مجموعه‌های شیمانو طوری طراحی شده¬اند که بدلیل تعداد مشابه دنده، قابلیت کار با یکدیگر را داشته باشند. از این رو، به آسانی می‌توانید مدل 105 را با ترکیبی از Ultegra و یا با قطعات پیشرفته Dura-Ace ارتقا دهید.

خانواده اسرام (SRAM)

مجموعه برند SRAM از چهار گروه اصلی تشکیل شده است – Apex، Rival، Force و Red. در هر رنج قیمتی در بازار، SRAM دارای سبک¬ترین مجموعه¬ها است. برخلاف Shimano و Campagnolo، SRAM تاکنون، مدل تعویض دنده الکترونیکی ارائه نداده است. در ادامه به معرفی هریک از این سه گروه اصلی می¬پردازیم.
گروه Apex، یک گروه 10 سرعته با ویژگی¬های سیستم WiFli کمپانی SRAM است. Apex تنوع بسیاری در تعداد دنده (بین 11 تا 32 دندانه) را برای خودروی دوچرخه ارائه می¬کند. به همین دلیل، SRAM مجموعه¬های مختلفی با انواع طبق قامه تریپل و بدون افزایش وزن، به بازار عرضه کرده است. این گروه، در دوچرخه¬هایی با دامنه قیمت 750 پوند تا 1250 پوند یافت می¬شود.

Sram Apex Groupset

WiFli، مخفف سه کلمه Wider، Faster و Lighter به معنای متنوع¬تر، سریعتر و سبکتر بوده و دارای 2 طبق در قسمت جلو و 10 الی 11 دنده در عقب، در قسمت خودروی دوچرخه می¬باشد. وجه تسمیه این سیستم در ارائه طیف بسیار زیاد و متنوع دنده نسبت به نوع استاندارد سه طبق، تغییر سریع و آسان طبق¬ها در طبق قامه و دندانه¬های خودرو و نیز وزن بسیار سبک آن است.
گروه بعدی، Rival است که همانند Apex و با بهره¬مندی از سیستم WiFli، تنوع بالایی در طراحی شانژمان و خودروی دوچرخه دارد و به نسبت Apex، از مواد اولیه سبک¬تری ساخته شده است. هدف اصلی در ارائه این مدل، رقابت با Shimano 105 می¬باشد. به همین خاطر نام Rival، به معنای رقیب، برای آن انتخاب شده است. از سال 2015 Rival همانند Shimano 105 به سیستم 11 سرعته ارتقاء یافت و در دوچرخه¬هایی با دامنه قیمت 1000 پوند تا 1500 پوند یافت می¬شود.

Sram Rival Groupset

گروه Force، از مواد سبک وزنی نظیر آلیاژ فیبر کربن استفاده می¬کند و تنظیمات بسیار پیچیده¬ای برای دنده دارد. همانند Rival و Red، یک Groupset 11 سرعته بوده و تنها طبق قامه دوگانه دارد (نوع سه گانه ندارد). Force در دوچرخه‌هایی با دامنه قیمتی 1500 تا 2500 استفاده می¬شود.

Sram Force Groupset

گروه Red، به عنوان یک Groupset حرفه¬ای شناخته شده است و اغلب در مسابقات پیروزی تور فرانسه مورد استفاده قرار می¬گیرد. Red همانند دیگر خانواده¬های کمپانی SRAM، از WiFli با دامنه بسیار وسیعی از دنده¬ها استفاده می¬کند و در ساخت قطعات آن از مواد فوق سبک نظیر آلیاژ فیبر کربن، تیتانیوم و سرامیک استفاده شده است و از بین بهترین¬های SRAM، Red سبک‌ترین گروه موجود در بازار است.

Sram Red Groupset

خانواده Campagnolo

برند ایتالیاییCampagnolo، در عرصه رقابت گوی سبقت را از تمامی رقبای خود ربوده و پیشران در این حوزه بوده است، به همین دلیل پیدا کردن دوچرخه‌ای با برند ایتالیایی که قیمتی کمتر از 800 پوند داشته باشد، غیرممکن است.
گروه تازه وارد Veloce، در جایگاهی مشابه با Tiagra یا 105 شیمانو و یا Rival برند SRAM قرار گرفته است. این گروه، 10 سرعته بوده و به طور کامل از آلیاژ سبک وزن ساخته شده است.
بعدی، Centaur، یک گروه 10- سرعته بود، که تولید آن در سال 2015 متوقف شد. Centuar یک گروه سطح پایین است اما اولین برند ایتالیالی ست که اجزای آن بطور کامل از کربن ساخته شده بودند. این گروه معمولا در دوچرخه¬هایی با قیمت 1500 پوند و بالاتر دیده می¬شود.
Athena، نخستین مجموعه 11 سرعته Campagnolo و رقیب اصلی Force در برند SRAM و Ultgera در برند Shimano است. قطعات آن از کربن ساخته شده و معمولا در دوچرخه‌هایی با قیمتی بالاتر از 2250 پوند یافت می¬شود.

Campagnolo Athena Groupset

Chorus در جایگاه پایین‌تری نسبت به Record قرار گرفته است. و در جایگاه مقایسه، کیفیتی مابین Force و Red برند SRAM و Ultegra و Dura-Ace برند Shimano را دارد. در ساخت Chorus، از فیبر کربن و تیتانیوم استفاده شده است. Chorus معمولا در دوچرخه‌هایی با دامنه قیمت بیش از 2500 پوند است.

Campagnolo Chorus Groupset

Record، گل سرسبد خانواده Campagnolo است. در ساخت آن، بالاترین درجه فیبر کربن و تیتانیوم به کار رفته است. بالاترین قیمت دوچرخه¬ها یعنی 3000 پوند و بیشتر، از این مجموعه استفاده می¬کنند.

Campagnolo Record Groupset

Campagnolo، Groupsetای با سطح بالاتر به نام Super-Record ارائه کرده است. با وجود آنکه Super-Record بسیار مشابه Record است، اما به منظور سبک¬تر کردن و بهبود هر جزء خود، درجه استفاده از آلیاژهای کربنی را بالاتر برده است. این گروه بی¬نظیر، تنها درگران قیمت¬ترین دوچرخه‌های حرفه¬ای یافت می¬شود.

Campagnolo Super-Record Groupset

Campagnolo، Groupsetهای الکتریکی (EPS) متنوعی را ارائه می دهد که با Chorus EPS شروع می¬شود (در سال 2014، با نام Athena عرضه شد)، که همانند Shimano، با موتورهای الکتریکی و باتری کار می¬کند. باتری‌ها می¬توانند هم به صورت خارجی و هم به صورت مخفی در لوله صندلی و لوله زین قرار بگیرند.

اشتراک گذاری مطالب

نظرات کاربران

تنظیم جهت نزولی

2 آیتم

مصطفي

مطالب عالي هستند و ميتوان به عنوان يك سايت مرجع فارسي در زمينه دوچرخه به كار برد ولي اگر امكانش هست از سيستم هاي پيشرفته تر از جمله وعلاوه بر این، با استفاده از عملکرد تعویض Shimano Synchronized، سیستم می‌تواند در یک زمان با یک تعویض دنده فعلی را دو تا دنده سبکتر یا سنگینتر کند. عملکردی مشابه توسط IXOW's Synchrobox عرضه شده است.
سيستم DI2
29 اکتبر 2016 14:41:10

Alireza

بسیار ممنون از اطلاعات عالی و مفیدی که لطف کردید تهیه و در اختیار عموم قرار دادین. یکی از کامل ترین مجموعه هایی بود که تا حالا دیده بودم. متشکر
9 سپتامبر 2016 16:29:14

ثبت نظر

* فیلدهای الزامی